Aydın BAYRAM

Adım Aydın BAYRAM 1989 Siverek doğumluyum. İlk okulu eski adı Türközü yeni adıyla Ahmet Arif ilköğretim okulunda, liseyi mustafa kemal lisesinde okudum. 2007 yılında Uludağ üniversitesi tekstil mühendisiliği bölümünü kazanarak bursaya gittim 2 yıllık tekstil mühendisliği  macerasından sonra hayalimdeki mesleği yapabilmek amacıyla 2009 yılında Dicle üniversitesi Mimarlık fakültesine kayıt yaptım.

Sadece üniversite eğitimi ile sınırlı kalmak istemediğim için Dicle Üniversitesi Saglik bilimler enstitüsü iş sağlığı ve güvenliği bölümü'nde yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim. 2013'te Üniversite eğitimimi bitirdikten sonra öncelikli olarak kentimize,akabinde bölgemize hizmet verebilmek adına Siverek e dönerek yapı denetim işini icra etmeye başladım. Bunu gerçekleştirmek adına aynı zamanda kardeşim olan inşaat mühendisi Mesut Bayram ile proje ofisimizi kurup, her ikimizin de severek ve isteyerek tercih ettigimiz mesleğimizi en iyi şekilde icra ederek toplumumuza ve ailemize layık olmaya çalıştık ve halen söz konusu gururu yaşamak üzere tüm gayretimizi göstermekteyiz.

 

Yeni Kurulan Firmanız Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Gerek üniversite eğitimime devam ettiğim süreçte gerekse de mezun olduktan hemen sonra inşaatın çeşitli kademelerinde mimarlık mesleğini icra etmeye çalıştım.Bunun yanı sıra kardeşim ve iş ortağım Mesut ise hem inşaat mühendisliğini hem de müteahhitliği aynı anda yürüterek iş alanımızın geniş alanlara yayılmasını sağladı .Bunun üzerine ikimizin de söz konusu çabasının bosa gitmemesi niyetini gerçekleştirmek ve daha büyük edimler ifa etmek üzere birlikten kuvvet doğar diyerek kendisiyle birlikte yeni bir firma kurduk. Aydın Bayram Mimarlık Mühendislik ismiyle kurmuş olduğumuz ofisimizde hem projelendirme işlerini hem de müteahhitlik işlerini birlikte yürütmekteyiz.

 

Sektörünüzün  zor yönleri nelerdir? Girişimci mimar adaylarına önerileriniz nelerdir?

   İnşaat sektörü doğrudan veya dolaylı olarak 200 e yakın iş kolunu bünyesinde barındıran bir sektör. Bu kadar büyük bir sektörde işin asıl öznesi insan olunca bu durum haliyle zorlukları da beraberinde getiriyor. Zorlukları aşmanın yolu ise işini severek yapmak .Biz işimizi severek yaparsak kentsel ölçekten başlayarak kelebek etkisiyle  beynelmilel bir mutluluğa ulaşabileceğimize inanıyorum . Mimar ve mühendisler olarak ortaya çıkardığımız hacimlerin sadece yapı estetiği değil aynı zamanda da ergonomik olmasını hedefleyerek  kentlerimizin çekim merkezi olmasını sağlamalıyız . Bunları yaparken bireysel değil kitlesel düşünmeli  en iyiyi aramalıyız. Martin Luther King:

‘’Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse  O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin’’   demek suretiyle aslında her ne iş yapıyorsanız yapın severek ve isteyerek yapın ki farkınız ortaya çıksın hususunu kaleme dökmüştür.

 

Siverek teki ticari hayatın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiyenin içinden geçtiği süreçte Siverek de ciddi sıkıntılar yaşamış olmasına rağmen genç dinamik ve sürekli büyüyen nüfusuyla Siverek in önümüzdeki süreçte çok ciddi bir sıçrama yapacağını düşünüyorum. Organize sanayi bölgelerinin ve besi bölgelerinin kurulmasıyla endüstiriyel yapıların artması ile birlikte gerek köyden Siverek e göç gerekse de yıllar önce büyükşehirlere ve ülke dışına giden nüfusun tersine göçüyle daha da büyüyecek olan Siverek 'in sadece güneydoğunun değil Türkiyenin parlayan yıldızlarından olacağına inanmaktayım.

 

Yakın zamanda hayata geçirmeyi istediğiniz hayaliniz var mı?

Ekonomik sebeplerle  beton yığınına çevirdiğimiz eski bazalt taşlarından yapılan avlulu  evlerin artık parmakla gösterildiği Siverek i yeşillendirmek çocukluğumdan beri istediğim bir şeydi.bunun yanında  eskiden var olan sokak yaşantısının gün geçtikçe kaybolduğunu görüyoruz  bazalt taş evlerinin Siverek in şehir kimliğini oluşturduğunu unutarak büyük bir yıkıma sebebiyet veriyoruz maalesef.  Bir mimar olarak değil bir Siverekli olarak hayalim tarihini ve kent kimliğini unutmadan daha yeşil daha kozmopolit  bir Siverek.

 

Son olarak girişimci genç mimar mühendislerimiz  için  söylemek istediğiniz şeyler nelerdir?

Insan faktörünü hiçbir zaman unutmadan etik değerler üzerine kurulu değerlerimiz olmalı. Toplumumuzun gelenek görenekleriyle birlikte geleceğin dünyasının inşasında görev almaktan kaçınmamalıyız.Bunu yapabilmek için de ekonomik kaygılar gütmeden işimizin gereğini yerine getirmemiz gerekir.Emeğimizi ifa ederken temele iktisatı alırsak toplumsal faydadan uzaklaşmış bireysel faydaya yaklaşmış oluruz.Bu durum başlı başına mesleğimizin düşmanı olup hem birey olarak bize hem de toplum olarak yine kendimize zarar vermis oluruz.Zira mesleğimizin çıkış noktası toplumsal faydadır.Hal böyleyken genç meslektaşlarıma önerebileceğim en önemli husus ekonomik kaygılarla değil mesleki ve toplumsal kaygılarla işi icra etmek olacaktır.

 

Siverek Ticaret ve Sanayi Odası

Cumhuriyet Caddesi İspahi Pazarı Üzeri K:1 No:44-45 Siverek / Şanlıurfa

Kurumsal
Siverek Ticaret ve Sanayi Odası: © Tüm Hakları Saklıdır.