Hamza TORAMAN

11.06.1970 Siverek doğumluyum ilk, orta ve lise eğitimimi siverekte tamamladım.

1990-1992 yılları arasında gazi üniversitesi fen edebiyat fakültesi matematik bölümünde okudum

1992-1996 yılları arasında Dicle Üniversitesi Müh.-Mim. Fak. Mimarlık bölümünü okudum ve akabinde siverekte serbest mimarlık bürosu açarak görev hayatıma başladım bu güne kadar da bu mesleğin yanı sıra kooperatif kurmak, yapsat yapmak ve 2011 itibari ile Sidar Yapı Denetim Ltd. Şti
bünyesinde şirket sahibi ve yönetici olarak görev yapmaktayım.

Ayrıca 2004 yerel seçimlerinde Demokrat partisi (DP) bünyesinde Siverek belediye Encümeni seçilerek siverek halkına belediyecilik anlamında da hizmet etmek fırsatını bulduk, 2009 -2011 yılları arasında Şanlıurfa mimarlar Odası temsilciliğinde yönetimde yer aldık ve şu anda Siverek Ticaret odası meslis üyesi olarak hizmet etmeye devam ediyorum.

Çalıştığım sektör inşaat olduğundan avantaj ları olduğu kadar dezavantajlarıda ve riskleride tabiki beraberinde getiriyor.ancak halkın yaşam kalitesinin düzene girmesinde en büyük etken olan mimarlık ve yapılar gelecek nesillere de hitap ettiğinin bilincinde olmak dezavantajları geride bırakmaktadır.

Kişi kendine öz güveni varsa ve mesleğine sahip çıkabiliyorsa toplumda saygın bir yere sahip olur ancak toplum bilinci çok önemli örf, adet ve gelenekleri iyi anlamalı yaşadığı topluma değer vermelidir, bir şeyler katmalııdır.

İş ahlakı; başta kendi mesleğine sahip çıkılmalı, düzenli olmalı ve de verdiğin sözü yerine getirmeli

iş hayatında her keste olduğu gibi bizde zorluklarla karşılaştık zira ilk siverekte mimar olarak başladığımızda çok kişi tarafından mimarlık nedir diye merak edenler bayağı çoktu, ancak bir insanda toplum bilinci mevcutsa ve bu toplum değerlerine saygı duyabiliyorsa zorlukların üstesinden rahatlıkla gelir.

İçinde bulunduğumuz sektör çok riskli bir meslek tabikide mesleki yeterlilik belgesi olan kişilerin çalışması can güvenliğini artırır, ve zorunlu olmalı.

Çalışma hayatıma başlarken ilk hedefim yaşadığım bir ilçede güzel ne yapabilirim halkıma nasıl bir faydam olur düşüncesi ön plandaydı bende, nitekim ben ve çocuklarımda burda yaşamaktaydık.

Her meslekte olduğu gibi benim sektörde de emek verdiğinizde ekonomik olarakta karşılığını alabiliyorsunuz fakat bence önce insan ve önce hizmet demeli her meslek sahibi.

Bu kadar ayakta kalmak için bence dürüst olmak yeterli hele bizim yaşadığımız çoğrafya örf, adet ve geleneklerine bağlı bir toplum olduğundan dürüstlük ön planda diye düşünüyorum.

Genç ve bizden sonra gelecek tüm sektör sahiplerine şunu söylemek isterim; mesleğinize sahip çıkın, dürüst olun, topluma bir şeyler vermeye çalışın (hizmet olarak) toplum değerlerine sahip çıkın. Ekonomik kaygınız olmaz bence.

Siverek Ticaret ve Sanayi Odası

Cumhuriyet Caddesi İspahi Pazarı Üzeri K:1 No:44-45 Siverek / Şanlıurfa

Kurumsal
Siverek Ticaret ve Sanayi Odası: © Tüm Hakları Saklıdır.